PRP در ترمیم موها

روشی است برای افرادی که دچار کم پشتی و نازک شدن موها شده اند. این روش حدود 4 سال پیش برای اولین بار در کنگره کاشت موی آمریکا توسط یک پزشک آرژانتینی مطرح شد.

در این روش خون بیمار گرفته شده و به وسیله کیت های مخصوص و دستگاه سانتریفوژ مخصوص PRP ، پلاکت های خون جدا شده و به غلظت 800,000 تا 1,000,000 واحد در یک میلی لیتر رسانده شده و سپس این پلاکت های فعال شده در ناحیه مورد نظر تزریق می گردند.

PRP در ترمیم موها :: مرکز کاشت موی دکتر توکلی

دستگاه سانتریفیوژ حرفه ای، مخصوص جداسازی پلاکت

 

روش PRP در ترمیم موها :: مرکز کاشت موی دکتر توکلی

یک کیت استاندارد PRP

 

روش پی آر پی :: مرکز کاشت موی دکتر توکلی

کیت حاوی پلاکت و پلاسما در قسمت بالا و گلبول های قرمز در قسمت پایین(سمت راست)، پلاکت های موجود در قسمت بالای کیت برای تزریق استفاده شده است(سمت چپ)

این پلاکت ها سبب جذب سلول های ترمیمی در ناحیه تزریق می شوند و در نتیجه در بعضی از افراد سبب ضخیم تر شدن موهای ناحیه ترزیق می گردند. این روش یک روش قطعی در درمان ریزش مو نمی تواند باشد، چون فقط 35% الی 40% افراد تحت درمان با این روش به این درمان جواب می دهند و از قبل نیز نمی توان مشخص نمود که این روش برای چه افرادی می تواند موثر باشد.

نکته قابل توجه در PRP انجام درست آماده سازی و تغلیظ پلاکت ها و عمق تزریق این پلاکت ها در ناحیه مورد نظر می باشد. چون تزریق پلاکت ها در منطقه ای وسیع و با استفاده از سوزن های بسیار نازک انجام می شود، می تواند همراه با درد شدید در ناحیه تزریق باشد لذا پیشنهاد می شود برای کاهش درد در زمان تزریق از یک حالت sedation کوتاه مدت استفاده شود. البته در بسیاری از مراکز از پماد بی حسی موضعی استفاده می شود که در بسیاری از افراد تاثیر چندانی برای جلوگیری از درد ناحیه تزریق ندارد.

اگر مراحل آماده سازی پلاکت ها و تزریق آن ها در ناحیه مورد نظر درست انجام شده باشد و فرد با تکرار بار دوم نیز از PRP نتیجه ای حاصل نکرده باشد، انجام مجدد PRP دیگر لزومی ندارد چون این فرد در گروه 65% از بیمارانی قرار دارد که PRP به آن ها جواب نمی دهد؛ در اینجا دوباره یادآوری می نماییم که رعایت نکات آماده سازی پلاکت ها و عمق تزریق و وسایلی که برای آماده سازی پلاکت لازم است در رسیدن به جواب مطلوب نقش بسیار زیادی دارد.

روش پی آر پی :: مرکز کاشت موی دکتر توکلی

یک لوله آزمایش معمولی که  در برخی مراکز برای PRP استفاده می شود ولی از لحاظ عملی نمی توان پلاکت ها را در این لوله آزمایش به غلظت 800,000 تا 1,000,000 واحد در یک میلی لیتر رساند.

همچنین شاید بتوان از PRP برای جوانسازی پوست و برطرف کردن چروک های بسیار ریز ناحیه اطراف چشم، پرپشتی ابروها و یا برای افرادی که دچار چروک هایی در ناحیه پشت دست به علت کاهش بافت چربی در ناحیه پشت دست شده اند؛ استفاده نمود.

بهتر است در افرادی که سابقه سرطان در بستگان درجه اول آن ها وجود داشته و یا دارد PRP انجام نشود.(در چند مقاله از لحاظ تئوری انجام PRP در این افراد منع شده است). البته PRP برای موی سر یک تکنیک جدید است و شناخت عوارض و نتایج آن در افراد مختلف احتیاج به زمان بیشتری دارد.

حال اگر با تمام اقدامات انجام شده موهای یک منطقه یا تمام ناحیه جلو و وسط سر دچار کم پشتی و یا ریزش کامل گردد دیگر با دارو نمی توانیم آن را درمان نماییم.

مرکز کاشت موی دکتر توکلی