فیزیولوژی مو

رشد مو شامل سه فاز اصلی است. ابتدا سلول های زنده در انتهای پیاز مو یک رشد فعال میتوتیک دارند و نهایتا به شکل یک ستون متراکم به سمت سطح پوست پیشروی می کنند؛ سپس یک ناحیه کراتینه در بالای سلول های تقسیم شونده تشکیل می شود. سلول های زنده آب خود را از دست می دهند و می میرند و به توده ای از کراتین تبدیل می شوند. تارهای کراتین توسط یک ماتریکس غنی از cysteine به یکدیگر می چسبند.

فیزیولوژی  مو  :: مرکز کاشت موی دکتر توکلی

هسته سازنده مو که در زیر سلول های تقسیم شونده پیاز مو قرار دارد، نقش موثری در کنترل و تنظیم چرخه رشد مو دارد.

فازهای چرخه رشد مو عبارت است از : فاز آناژن، فاز رشد فعال. در این فاز سلول های پیاز مو افزایش یافته و کراتینه می شوند. در یک سر غیر طاس، به طور نرمال حدود 90% از موها در این فاز، که به طور متوسط 3 سال طول می کشد، قرار دارند.

فاز کاتاژن : در این فاز پایه مو کراتینه شده و یک شکل گرز مانند پیدا می کند و خود را از هسته سازنده جدا می سازد و به سمت سطح پوست پیشروی می کند و تنها به وسیله یک رشته بافت همبند به هسته سازنده متصل است. این فاز بین 2-3 هفته طول می کشد.

فاز تلوژن : در طول این فاز که به آن فاز استراحت نیز گفته می شود. اتصالات ریشه مو ضعیف و ضعیف تر می شود و نهایتا مو می ریزد. در طول این فاز پیاز مو غیرفعال بوده و رشد مو متوقف می شود. این فاز 3-4 ماه طول می کشد و معمولا پس از کاشت مو نیز رخ می دهد، به همین خاطر رشد قابل توجه گرافت ها تا پس از این فاز قابل مشاهده نیست. همچنین برخی از موهای سر پس از جراحی کاشت مو ابتدا وارد فاز کاتاژن و سپس وارد فاز تلوژن می شوند که به آن   telogen effluvium   گفته می شود. به طور معمول حدود 10% از پیازهای مو در یک سر غیر طاس در فاز تلوژن قرار دارند.


تاریخ:سه شنبه 7 مرداد 1393 نویسنده : دکتر حمید امین توکلی